Home O programie
O programie

 

Lubisz ćwiczyć na siłowni? Jest to dla Ciebie relaksujące spędzanie wolnego czasu, z którym nie masz nic ciekawszego do roboty? Wiele osób na siłowni ćwiczy nie mając żadnego planu, nie wiedza jak ćwiczyć, a przede wszystkim, czy to co robią przynosi efekty czy nie.

Możesz powiedzieć, że masz lustro więc efekty zobaczysz. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę ze sportami siłowymi, to pewnie Twoje założenia są słuszne. Początkowo organizm ma największe przyrosty masy mięśniowej, także po pół roku ćwiczeń jest duże prawdopodobieństwo, że lustro „powie” Ci, czy Twój trening dał efekt czy też nie.

Jednak życie to nie bajka ;). Po pewnym czasie intensywnych ćwiczeń (ponad 1 rok) i dużych przyrostów, efekty dalszych treningów nie będą już tak szybko widoczne. Po takim czasie zmiany w obwodzie ramienia mogą wynosić 1 cm na 3-4 miesiące. Już nie wspomnę o osobach ćwiczących od kilku lat, gdzie przyrost obwodu bicepsa w ciągu roku wynosi przykładowo 1cm. Takiej różnicy raczej nie jesteś w stanie zobaczyć – musisz wziąć miarkę i zmierzyć, a następnie zanotować wynik, żeby za rok, przy następnym mierzeniu móc zrobić porównanie. I pewnie dlatego większość kulturystów ma na półce stos makulatury, z pomiarami i planami treningowymi z kilku lat. Gdy zaczyna brakować miejsca na półce, najstarsze kartki lądują w koszu i giną bezpowrotnie.

 

Tą sekcję kieruję do osób z pewnym doświadczeniem treningowym. Pewnie słyszałeś takie stwierdzenie, że kulturystyka to poznawanie swojego organizmu. Dzięki tysiącom godzin przerzucania żelastwa i hektolitrów wylanego potu nasz organizm rośnie. Jednak jest wiele różnych ćwiczeń na każdą partię mięśni. Załóżmy, że jest 20 ćwiczeń na klatkę. W ciągu kilku lat przeszedłeś przez wszystkie. Przez ten czas Twoja klatka wygląda jakby była ze stali. Decydujesz się na zmianę planu treningowego. Chciałbyś wybrać ćwiczenia, na które Twój wyjątkowy organizm najlepiej reaguje. Zgodzisz się ze mną, że jak już masz spędzić na siłowni następne pół roku, to warto wybrać te ćwiczenia, przy których najwięcej zyskasz. Brzmi logicznie, jednak skąd wiesz, które ćwiczenia są najlepsze? Jeśli nie zapisywałeś nigdy przebiegu swoich treningów (jakie ćwiczenia, ciężar i ilość powtórzeń) oraz nie dokonywałeś na bieżąco pomiarów, to nie masz pewności, że ułożysz najlepszy plan.

A co jeśli przez te kilka lat zapisywałeś na kartkach wszystkie treningi? Hmmm... to już coś, ale ja nie zazdroszczę przekopywania się przez setki niewyraźnie zapisanych kartek i dopasowywanie pomiarów obwodów do ćwiczeń i wyciąganie wniosków.

A co z motywacją? Fajnie, że jest prawda? Gorzej, jeśli jej nie ma. Pewnie nie raz doświadczyłeś jej braku. Może ćwiczysz już dłuższy czas i wydaje Ci się, że „stoisz w miejscu”, albo nawet, że kiedyś miałeś więcej siły, energii. Najprawdopodobniej jesteś w błędzie. Kiedyś nie miałeś więcej siły. Jest to podobnie do wymiarów. Siła oraz obwody rosną bardzo powoli, że ciężko jest dostrzec postęp. Najpierw zakładasz 50kg, po 2 miesiącach 52,5kg, znowu mija parę miesięcy i masz 55kg...

Każdego motywuje coś innego, także powiem co na mnie działa, co mnie motywuje. Wystarczy że otworzę swój notatnik na zapis pierwszego treningu (jaki ciężar, ilość powtórzeń), a następnie na ostatnią stronę, gdzie odczytam o ile więcej podnoszę obecnie.

Wiesz co by było fajne? Zobaczyć wykres pokazujący jak rosła siła (wymiary, waga – niepotrzebne skreślić ;) na przestrzeni powiedzmy 2 lat. Dobre co? Tylko komu by się chciało nanosić na kartkę papieru wszystkie wyniki, i łączyć ołówkiem jakieś kropki. Zabawa dla dzieci oraz dla ludzi, którym naprawdę się nudzi w życiu:) Gdyby tylko nasz notatnik mógł sam narysować taki wykres w dowolnym momencie...

 

BodyArchitect jest to program, który umożliwia prowadzenie dziennika ćwiczeń i postępów w treningu. Możesz w nim zapisywać wszystkie sesje treningowe: ćwiczenia, ilość serii, ciężar oraz powtórzenia. Dodatkowo masz możliwość umieszczania dodatkowych komentarzy do każdego zapisu treningowego oraz do każdej sesji z osobna. Co więcej, dzięki BodyArchitect, możesz zapisywać swoje wymiary oraz wagę. Do tych informacji masz bezproblemowy i szybki dostęp. Zapomnij o stosie zapisanych kartek. Teraz wystarczy BodyArchitect. Od wersji 2.0 aplikacja umożliwia notowanie swoich postępów w treningu aerobicznej "6" Weidera (A6W)

 

 

 

Polls

Where have you found BodyArchitect?
 

Who's Online

We have 4 guests online

Facebook
replique de montre,replique rolex montres

Powered by Joomla!.repliche orologi italy,Designed by: frontpage hosting coppermine semi dedicated Valid XHTML and CSS.